Kawiarnia to miejsce do którego chadzamy coraz częściej. Swoją świetność miały one głównie za czasów naszych dziadków, kiedy to bardzo chętnie umawiano się na spotkania towarzyskie w takich miejscach, grano w karty i prowadzono długie rozmowy do białego rana. Jakie funkcje spełnia kawiarnia we współczesnych czasach? Przede wszystkim towarzyskie, ale również biznesowe i zawodowe. W wielu z nich można zagrać w gry planszowe, poczytać książki lub popracować dzięki stałemu dostępowi do bezprzewodowego WiFi.
Randka
Z uwagi na to, że to miejsce publiczne i neutralne, dla wielu par kawiarnia jest idealnym miejscem na randkę (zwłaszcza tę pierwszą). Miły klimat, dyskrecja i komfort rozmowy to doskonałe cechy tego miejsca. Można napić się pysznej kawy a niewielkie stoliki pozwalają zakochanym być bardzo blisko siebie, patrzeć sobie w oczy i trzymać się za ręce. Gdyby zrobić sondę uliczną, z pewnością co druga para zadeklarowałaby, że przynajmniej na dziesięciu randkach w swoim życiu odwiedziła kawiarnię i zawsze było to dobrze wybrane miejsce. Nikt nie będzie się tutaj czuł nieswojo, ponieważ obie strony spotykają się na nieznanym gruncie.
Babski wieczór
Kiedy dwie lub więcej przyjaciółek mieszkają ze swoimi mężczyznami, ciężko jest im o kilka chwil tylko we własnym gronie. Dla nich również kawiarnia jest miejscem w którym wreszcie mogą swobodnie porozmawiać, poplotkować i spędzić razem czas jak dawniej, kiedy były jeszcze singielkami. Delektują się wówczas ulubioną kawą czy gorącą czekoladą oraz koniecznie kawałkiem kalorycznego ciasta, ponieważ w swoim gronie wreszcie nie muszą się odchudzać. Kawiarnie urządzają wiele ciekawych spotkań dla kobiet, warsztatów kulinarnych, baristycznych czy somelierskich. Zdarzają się wydarzenia literackie, pokazy szycia na drutach, a także spotkania z trenerami biznesowymi, którzy udzielają ciekawych porad na temat rozwoju osobistego i zawodowego. Spotkania te zawsze cieszą się ogromną popularnością, a pnie rzadko przychodzą na nie same. Zazwyczaj towarzyszy im minimum jedna przyjaciółka.
Spotkanie w większym gronie
Kawiarnia to świetne miejsce na spotkanie np. po pracy grupy znajomych, którzy dopiero co zaczynają się poznawać i integrować. Na początku znajomości niezręcznie jest zapraszać kogoś do domu, dlatego warto wybrać miejsce neutralne, w którym będziemy wszyscy czuć się swobodnie i komfortowo. Kawiarnia nie musi kojarzyć się jedynie z kawą i ciastem. Można tutaj wypić piwo, a nawet delektować się różnymi ich odmianami. W menu oferowane są również smakowe herbaty, gorąca czekolada, a także zimne napoje i desery takie jak lody i galaretka. Wiele miejsc tego typu rozszerza swoje menu o przekąski, takie jak tosty, sałatki, croissant’y czy inne smaczne wypieki.
Rodzinne spotkanie
Zdarza się, że duże rodziny na wspólne spotkania wybierają miejsca poza domem. Czasem zwyczajnie nie ma na to warunków, a niekiedy miło jest spędzić czas w inny niż dotychczas sposób. Kawiarnia to świetny wybór, ponieważ nie zobowiązuje do płacenia tak wysokiego rachunku jaki musimy uiścić w restauracji. Czas który tutaj spędzamy jest także krótszy, dzięki czemu unikamy niezręcznej ciszy, która najczęściej następuje kiedy kończą się tematy do rozmowy. Kawiarnie są bardzo otwarte na wizyty większych grup osób. Dzięki temu pracownicy mogą liczyć na większe napiwki, a także możliwość zaoferowania specjalnych promocji, które goście realizują przy większym niż tradycyjne zamówieniu.
Pyszna kawa w promieniach słonecznych
Kawiarnie największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się zwłaszcza latem. Wiele z nich posiada specjalne ogródki, które zlokalizowane są przed wejściem do środka lub w okolicy tylnego wyjścia. Świeże powietrze sprawia, że kawa smakuje dużo lepiej niż w środku. Promienie słoneczne wprawiają gości w lepszy nastrój, a dodatkowo pięknie urządzony ogródek sam zaprasza przechodzących obok mieszkańców, aby zatrzymali się na chwilę i napili czegoś pysznego. Przy wejściu najczęściej stoi także kelner, który zaprasza mijających go przechodniów do środka.
Kawiarnia dla rodzin z dziećmi
Wychodząc naprzeciw rodzicom, którzy nie mogą zostawić swoich dzieci w domu, wiele kawiarni przygotowuje specjalne miejsca w których dzieci mogą się wspólnie bawić, podczas gdy rodzice mogą spokojnie wypić filiżankę kawy. W specjalnie przygotowanym kąciku dla dzieci zawsze znajduje się osoba, która ma na nie oko, aby żadnemu nic się nie stało. Dodatkowo organizuje dla nich zabawy i gry, które mają edukować, bawić, a przy tym zachęcać rodziców do częstszego pojawiania się tutaj ze swoimi pociechami.