Jedną z najpopularniejszych ostatnimi czasy rozrywek jest tzw. escape room. To miejsce w którym do dyspozycji uczestników zostały przygotowane specjalne pokoje z którym należy się wydostać. Nie jest to jednak takie proste. W każdym z nich na uczestników czekają kreatywne zagadki, a oni wydostaną się z nich dopiero po ich rozwiązaniu. To doskonała forma zabawy dla grupy znajomych. Uczy współpracy i pozwala poznać bliżej drugą osobę. Nasz mózg zmuszony jest to pracy, a my sami musimy podejmować kreatywne i w miarę szybkie decyzje, ponieważ na opuszczenie escape room mamy określoną ilość czasu. Pomysł ten narodził się ze zwykłej gry komputerowej, która postanowiono przeistoczyć w prawdziwą rzeczywistość. Początkowo próbowano tego pomysłu na zachodzie, a kilka lat temu trafił również do Polski, zyskując od razu wielką popularność wśród ludzi, którzy uwielbiają przygody.
Rodzaje escape room
Pokoje w których znajdą się uczestniczy pełnią różne funkcje. Mogą bawić, straszyć, a także intrygować i zmuszać do myślenia. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem tematycznym, ale mają również inne poziomy trudności, określoną liczbę osób, które mogą przebywać w środku, a także czas jaki mają uczestnicy aby wydostać się na zewnątrz. Historie, na które natrafią gracze mają za zadanie przenieść ich w zupełnie inny świat i zmusić ich do całkowitego wcielenia się w role, które zostały im przydzielone. Nie ma tutaj czasu na zastanawianie się, trzeba działać szybko i skutecznie. Z pewnością warto podzielić się zadaniami. Przydadzą się tutaj zarówno umiejętności matematyczne, jak i psychologiczne, chemiczne, fizyczne i społeczne. Cechy każdego z osobna mogą zostać doskonale wykorzystane w celu rozwiązania tajemniczej zagadki i opuszczenia escape room.
Escape room niczym z horroru
Ten rodzaj pokoju cieszy się zazwyczaj największą popularnością wśród uczestników. Osoby, które go stworzyły miały nie lada wyzwanie. Nie tak łatwo jest bowiem odtworzyć świat, który widzimy na ekranie telewizora. Najczęściej pokoje wyglądają jak sala tortur. Wszędzie porozrzucane są zakrwawione narzędzia, a gracze przykuci są kajdankami do rur, stołów, krzeseł i innych przedmiotów. Ich zadaniem jest znalezienie klucza i uwolnienia się z kajdanek, a także znalezienia wszystkich ukrytych zagadek, które prowadzą do zwycięstwa, czyli opuszczenia pokoju.
Zabawny escape room
To idealne miejsce do zabawy dla rodzin z dziećmi. Wspólne rozwiązywanie zagadek w miejscu, które przenosi nas do magicznej krainy niczym z bajki czy naszego snu, będzie świetną rozrywką zarówno dla rodziców jak i dla ich pociech. Czasami cukierki to nie tylko słodycze, a kryjące się w każdym zakamarku zagadki i tajemnice mogą zaskoczyć każdego kto znajdzie się w takim pokoju.
Intrygujący escape room
Są to pokoje w stylu Sherloka Holmes’a, w których każda zagadka daje bardzo dużo do myślenia. Nie może nam umknąć żaden szczegół, ponieważ może on być niezbędny przy rozwiązywaniu kolejnych tajemnic, które kryje nasz pokój. To escape room dla osób spostrzegawczych i czujnych, które maja oczy dookoła głowy i nie boją się ciekawych wyzwań.
Co daje nam zabawa w escape room?
To świetna rozrywka dla grupy znajomych czy rodziny, którzy uwielbiają spędzać czas w nietuzinkowy sposób. Wzajemne zaufanie i kreatywne myślenie sprawia, że zbliżamy się do siebie jeszcze bardziej. Odkrywamy nawzajem swoje słabości jak i mocne strony, starając się wykorzystać je jak najlepiej podczas rozwiązywania zagadki. Jedna wizyta w escape room pozwala upewnić wszystkich w przekonaniu, że to miejsce do którego warto wracać. Świetna zabawa i pozytywne emocje gwarantowane. Należy jednak pamiętać, że to tylko zabawa, a nie rzeczywistość, więc jeśli nie uda nam się rozwiązać wszystkich zagadek, nie należy mieć o to do nikogo pretensji. Przeciwnie – to okazja do ponownego uczestnictwa w zabawie, aby wreszcie dowiedzieć się, jaki jest klucz do zagadki, która pokonała nasze umysły.
Wieczór panieński lub kawalerski w escape room
Wiele tych miejsc oferuje swoim klientom możliwość zorganizowania u siebie właśnie tego rodzaju wieczoru. Często nawet przygotowują specjalne zagadki, związane właśnie z nadchodzącym wydarzeniem. Z pewnością będzie to świetna alternatywa dla tradycyjnych wieczorów w klubie muzycznym, czy na domowej imprezie. Inne doznania i ciekawe przeżycia sprawią, że ten wyjątkowy wieczór pozostanie na zawsze w pamięci wszystkich uczestników. Organizatorzy nie zapomną także o lampce zwycięskiego szampana po opuszczeniu escape room.