Bieganie staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób mieszkających w dużych miastach. Stali biegacze mają już nawet swoich „sąsiadów”, których mijają mniej więcej na tym samym odcinku trasy każdego dnia, o tej samej porze i w geście powitania wyciągają w ich stronę otwartą dłoń. Bieganie doskonale wpływa na naszą kondycję fizyczną, a także samopoczucie. Pozwala pozbyć się negatywnej energii, wytworzyć dużo hormonów szczęścia, a przy tym zgubić zbędne kilogramy. To jeden z najmodniejszych sportów, który zrzesza szerokie grono zwolenników. W dzisiejszych czasach co druga osoba deklaruje, że przynajmniej kilka razy w tygodniu wychodzi z domu pobiegać.
Bieganie to nie tylko sport
Osoby, które regularnie uprawiają bieganie twierdzą, że stało się ono ich sposobem na życie. To element, bez którego nie wyobrażają sobie każdego dnia. Czują się wówczas wyzwoleni, szczęśliwi, a przy tym mogą odrobinę zadbać o kondycję fizyczną. Oczywiście mówimy tutaj nie o bieganiu wyczynowym, a jedynie rekreacyjnym, które nie przekracza dziennie 5-6 kilometrów. Bieganie stało się teraz po prostu modne. Wiele osób zaczęło biegać, ponieważ wydawało mu się to odpowiednie. Po czasie jednak w bieganie można się porządnie wkręcić. Biegacze powtarzają do skutku, że jogging uzależnia tak samo jak używki, jednak jego efekt jest pozytywny zarówno dla naszego ciała jak i duszy.
Jak przekonać się do biegania?
Najważniejsze to nie zniechęcać się od razu. Jeśli dopiero zaczynamy, to logiczne, że będziemy się szybko męczyć. Należy wdrażać swój plan nowej aktywności fizycznej stopniowo i powoli. Każdego dnia można odrobinę zwiększać dystans, który pokonujemy, tak aby nasz organizm przyzwyczaił się do wysiłku fizycznego i był w stanie znieść coraz dłuższe trasy. Należy panować nad oddechem, aby był w miarę równy.  Bieganie uczy systematyczności i oczyszczania umysłu z wszelkich złych myśli. Pozwala niczym joga, zachować równowagę ciała. Rozwija wszystkie partie mięśniowe, skupiając jednak największą uwagę na nogach, które są głównym narzędziem biegacza. Najważniejsza jest jednak silna wola i motywacja. Bez niej niestety może być naprawdę ciężko, ale nie należy się poddawać. Małymi kroczkami można osiągnąć cel, który już dawno sobie założyliśmy.
Jak zacząć?
Przede wszystkim nie można rozpocząć biegu bez porządnej rozgrzewki. Jeśli nie wiecie, które partie mięśniowe należy rozgrzać, obejrzyjcie kilka filmików instruktażowych w Internecie, lub zapytajcie kogoś kto biega już od dłuższego czasu. Możecie także podpatrzeć innych biegaczy, których mijacie na co dzień na swojej ścieżce joggingowe, lub po prostu ich o to zapytać. Z pewnością chętnie Was poinstruują. Ba! Poczują się docenieni jako specjaliści w tej dziedzinie.
Strój do biegania
Oczywiście można biegać w starych dresach, jednak z uwagi na panującą mogę, sklepy oferują specjalne stroje do biegania. Chodzi oczywiście o obcisłe spodnie i koszulkę, ale przede wszystkim buty. Bez dobrych butów można nabawić się wielu kontuzji, dlatego jest to sprzęt w który wręcz trzeba zainwestować. Wybierając się do sklepu sportowego, wystarczy zaznaczyć sprzedawcy jakie będzie przeznaczenie obuwia, które chcemy kupić. On wówczas ma za zadanie przedstawić nam całą ofertę oraz zalety sprzętu. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na podeszwę, aby nie była cienka. Buty muszą być wygodne i wykonane z porządnego materiału. Do tego koniecznie trzeba kupić długie i nieco grubsze skarpety, aby uchronić stopy przed obtarciami. Wielu biegaczy inwestuje także w specjalna odzież termiczną, dzięki której biegać można nawet przy niskich temperaturach. W ofercie znajduje się zarówno odzież jak i bielizna. Warto także zaopatrzyć się w specjalne ocieplane rękawiczki na okres zimowy, a także czapkę termiczną.
Bieganie w grupie
Sport ten można także potraktować jako okazję do spotkań towarzyskich. Można biegać w parze z przyjacielem czy drugą połówką, albo osobą, którą codziennie mijamy. Da nam to dodatkową motywację do działania, a do naszego mózgu zostanie wysłany sygnał o tym, że warto się trochę popisać i przebiec dzisiaj większy dystans niż dotychczas. Bieganie łączy ludzi i spokojnie można o nim powiedzieć, że jest pasją młodego społeczeństwa. Wbrew pozorom, podczas wieczornego biegu można nie tylko podziwiać zachodzące słońce nad brzegiem rzeki, ale również poznać wielu ciekawych, inspirujących ludzi, dla których bieganie jest czymś więcej niż tylko wieczorną aktywnością fizyczną. To właśnie od nich możemy nauczyć się jak biegać dobrze, jak oddychać oraz na co zwracać uwagę podczas coraz dłuższych dystansów, które sobie wyznaczamy.
Bieganie profesjonalne
Wiele osób, które kiedyś traktowało bieganie jedynie jako dobrą rozrywkę i aktywność fizyczną, której brakowało podczas codziennego życia, dochodzi w swoim życiu do etapu w którym chce z ta pasją zrobić coś więcej. Zaczyna więc przygotowania do półmaratonu i maratonu, które organizowane są bardzo często w dużych miastach. To ogromny sprawdzian dla naszego ciała i umysłu, ponieważ są to odległości dość duże, a ważny w tym momencie jest również czas. Dodatkową motywacją jest także dążenie do kolejnego sukcesu w naszym życiu. Skoro już wszyscy wiedzą, że zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, nie możemy nagle z niego zrezygnować lub przerwać w połowie. Każdy dzień poprzedzający konkurs to dla nas okazja do treningu i przygotowywania własnego ciała na duże wyzwanie, które postawiliśmy sobie za cel. Większość biegaczy zapytana o to czy warto, bez wahania odpowiada twierdząco.