Uprawianie sportu to nie tylko obowiązek, który powinien mieć każdy z nas, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej. Sport to także rozrywka dla nas samych. Alternatywa dla siedzenia przed telewizorem lub przed kinowym ekranem. Jeśli nie należymy do osób, które lubią sporty drużynowe, lub zorganizowane zajęcia, najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas siłownia, na której sami będziemy mogli w swoim tempie wykonywać wszystkie ćwiczenia. Aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na nasz układ nerwowy, rozluźni nas, a także pobudzi do działania.
Siłownia jako rozrywka
Wiele osób traktuje siłownię jako miejsce, w którym może się rozerwać i odpocząć. Wbrew pozorom sport rozluźnia i odpręża, jest świetnym pomysłem dla osób zapracowanych. Wybór sprzętu jest ogromny, dlatego można pracować nad wieloma partiami mięśniowymi, z którymi akurat w danym momencie chcemy walczyć.
Siłownia zamiast fizjoterapii
Wiele urazów powstaje na skutek zastania i nierozciągnięcia mięśni. Siłownia to miejsce w którym możemy popracować nad naszą kondycją fizyczną, wzmocnić słabe mięśnie, a także pod okiem instruktora sprawić, że ból spowodowany pewnymi urazami znacznie zmaleje. Przy pomocy specjalnych przyrządów, możemy pracować przede wszystkim nad mięśniami głębokimi, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej postawy naszego ciała, a także dbanie o to, by nasz kręgosłup nie przysparzał nam żadnych dolegliwości. To właśnie dzięki nim możemy utrzymać równowagę, stojąc na jednej nodze. Ważne są więc nie tylko mięśnie zewnętrzne, które sprawiają, że nasze ciało pięknie wygląda. Siłownia ma również wpływ na mięśnie, których gołym okiem nie da się nawet zauważyć.
Siłownia jako miejsce spotkań
Okazuje się jednak, że wśród naszego społeczeństwa jest wiele osób, które na siłownie chodzą jeszcze w celach towarzyskich. Są to zazwyczaj panie, które traktują to miejsce jako okazję do spotkań z przyjaciółkami lub poznania miłego gentlemana. Ważny jest wówczas dla nich przede wszystkim strój. Koniecznie markowy, kolorowy i obcisły. Wbrew pozorom, siłownia niekiedy przypomina wybieg dla modelek, prezentujących najnowsze kolekcje sportowych marek. Panowie także dbają o swój wygląd i dokładne eksponowanie swoich mięśni. Nigdy nie wiadomo, czy na horyzoncie nie pojawi się za chwilę piękna blondynka, która będzie potrzebowała pomocy przy obsłudze jednej z maszyn. Wówczas klienci płci męskiej wyprzedzają trenerów osobistych i sami prędko biegną z pomocą.
Siłownia jako motywacja do działania
Ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego instruktora czy trenera osobistego są doskonałą formą motywacji. Zanim zjemy kawałek czekoladowego batona, w głowie pojawia się nam czerwona lampka, która mówi, że specjalne maszyny na siłowni do pomiaru wagi, masy mięśniowej i tłuszczu zauważą każdy najmniejszy kęs czekolady. Ponadto, w oczach trenera chcemy wyglądać wiarygodnie i wciąż dążymy do lepszych, spektakularnych wręcz efektów. Nasza praca jest znacznie bardziej efektywna, jeśli ktoś nas pilnuje i srogim głosem mówi, że zostało nam jeszcze 10 minut biegu i ani minuty krócej. To także sprawia, że nasz mózg wytwarza więcej endorfin, wyzwala się także adrenalina, a nasze ciało staje się pobudzone, aktywne i rozluźnione.
Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć z trenerem personalnym?
Trener personalny pokaże nam w jaki sposób wykonywać wszystkie ćwiczenia. Posiada on wiedzę, której nie mamy my sami. Niektóre ćwiczenia mogą nam wyraźnie szkodzić. Jego zadaniem jest wybór takich, które będą działały korzystanie na nasze ciało i organizm.