Gdziekolwiek by się nie wybrać, do jakiegokolwiek miasta nie pojechać to zawsze znajdziemy te same stałe punkty na rozrywkowej mapie danego obszaru. Punkty te można uznać za te, które dostarczają rozrywki kulturalnej i nie koniecznie kulturalnej. No i właśnie, jak to jest, że wszędzie jest dostępna ta sama oferta rozrywkowo-kulturalna? Odpowiedź jest oczywista. Kiedy budowano dzisiejsze wielkie polskie miasta to oczekiwano od nich dokładnie tego samego, czyli spełnienia zachcianek oglądania kultury oraz otrzymywania rozrywki. Kiedy miasta się rozwijały a szeroko pojęta urbanizacja dotykała wszelkie możliwe tereny podmiejskie to miejscy decydenci akceptowali wszelkie projekty, które miały mieszkańcom dostarczyć i kulturę i rozrywkę. Dzięki temu dzisiaj nie ma nawet jednego polskiego miasta, w którym można się nudzić. Patrzymy oczywiście na miasta, które mają określoną większą liczbę mieszkańców. Powiedzmy, że spokojnie możemy uwzględnić wszystkie miejscowości, w których mieszka powyżej pięćdziesięciu tysięcy osób.
W takich większych miastach działa z reguły kilka różnych kin, w tym przynajmniej jeden multipleks kinowy, który zlokalizowany jest zazwyczaj w miejskiej galerii handlowej. Galerie handlowe to może nie jest miejsce związane z szeroko pojętą kulturą, ale te również dzisiaj są w każdym większym mieście i właśnie w nich powstają wielkie multipleksy oferujące kilkanaście różnych sal kinowych. Im więcej mieszkańców w danym mieście tym te obiekty są oczywiście odpowiednio większe, w odpowiedzi na większe zapotrzebowanie, rzecz jasna. W każdym mieście znajdziemy na pewno muzeum a także teatr i to też po kilka takich obiektów. Muzea mogą być różne i najczęściej dotyczą dziedziny życia bądź historii, która się z danym terytorium wiąże. Poza tymi obiektami mamy oczywiście sale koncertowe i hale sportowe. Te drugie obiekty dostępne są szczególnie w tych miastach, w których swoje siedziby mają drużyny grające w najwyższych klasach rozrywkowych.
W związku z programem propagowania sportu wśród młodzieży i dzieci powstało też mnóstwo boisk dla najmłodszych. Te boiska to oczywiście wielka frajda dla małych naśladowców najlepszych piłkarzy świata. Ale boiska to jedno, to ukłon w stronę najmłodszych. Zaś w stronę najstarszych ukłonem są siłownie na świeżym powietrzu, których popularność chyba zaskoczyła tych, którzy je wymyślili. Bo dzisiaj siłownia na świeżym powietrzu to już norma nie tylko w każdym mieście ale również w każdej małej gminie a nawet wiosce. No i pisząc o rozrywce nie możemy na koniec nie napisać o dyskotekach. Chociaż czasy miejskich dancingów już dawno minęły to dzisiaj prywatni właściciele rządzą biznesem zarabiającym na korzystaniu z rozrywki dyskotekowej. W każdym mieście działa ich kilka do kilkudziesięciu na nawet kilkuset w największych miastach w Polsce. Najwięcej dyskotek jest w miastach studenckich, gdzie życie towarzyskie i rozrywkowe płynie przez całą dobę i to przez siedem dni w tygodniu. Miejskiej rozrywki kulturalnej i nie tylko w polskich miastach na pewno nie brakuje.
Miejska rozrywka kulturalna i nie tylko
Źródło: inwentaryzacja przyrodnicza