Opera to miejsce wyjątkowe. Zdecydowanie nie dla kogoś, dla kogo śpiewanie może brzmieć dobrze tylko na koncercie rockowym. Koncerty operowe są bardzo specyficzne i zanim na taki się wybierzemy, warto obejrzeć kilka z nich w Internecie, by zdawać sobie sprawę z tego, co usłyszymy w operze. Nie będzie to nic w stylu w koncertu muzyki poważnej, a prawdziwa sztuka do której artyści przygotowują się miesiącami. Opera najpopularniejsza stała się w okresie barokowym i przejęła z tamtej epoki charakterystyczny styl, który w pewnym stopniu do dzisiaj się nam z nią kojarzy.
Bilety do opery
Ponieważ zainteresowanie jest dość duże, bilet warto kupić odpowiednio wcześnie. Opera to miejsce w którym spotkać można prawdziwych melomanów, ale także wycieczki szkolne, które wykupują na Sali kilka pełnych rzędów widowni. Aby mieć pewność, że będziemy mogli posłuchać wyczekiwanego koncertu, bilet można wcześniej zamówić online, nawet bez wychodzenia z domu.
Zasady panujące w operze
Ponieważ opera to jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych w naszej społeczności, strój powinien być wyjątkowo elegancki. Panie obowiązują sukienki, nie krótsze niż do kolan, panów zaś garnitury, a nawet fraki czy smokingi. Wszystko zależy od przedstawienia, sytuacji oraz towarzystwa, które również zasiądzie na sali podczas koncertu. Opera wielu osobom kojarzy się z wytwornymi paniami, które za pomocą lornetki obserwują to co dzieje się na scenę. Owszem, istnieje możliwość skorzystania z takiego sprzętu, jednak jedynie w sytuacji, kiedy znajdujemy się daleko od sceny. W kilku pierwszych rzędach uznane by to było za obraźliwe, zarówno dla występujących na scenie jak i dla reżysera całego spektaklu.
Informacje o libretto
Zanim wybierzemy się do opery, koniecznie należy zapoznać się z jej historią, a także koncertem, którego wysłuchamy. Opera ma najczęściej stały repertuar, a wykonywane utwory pochodzą z wieloletniej tradycji kulturowej świata. Podstawowa wiedza na ich temat pozwoli po zakończeniu koncertu na wymianę poglądów z osobami, które także uczestniczyły w koncercie.