Koneserzy pięknej muzyki oraz miłośnicy niesamowitych brzmień z pewnością potwierdzą, że nie ma niczego bardziej inspirującego jak wizyta w filharmonii. Wspaniałe koncerty przeróżnych instrumentów sprawiają, że człowiek zamyka oczy i przenosi się do krainy zupełnie innej niż rzeczywista. Jeśli nie macie planów na wieczór w tygodniu lub w weekend, koniecznie sprawdźcie najnowszy repertuar i wpiszcie do swojego kalendarza słowo filharmonia. Nie będziecie żałować, a jedynie coraz częściej kupować bilety na te niezwykłe wydarzenia, które rozgrywają się za murami budynku.

Wstępne przygotowania

Filharmonia to nie muzeum czy kino. Do tej wizyty trzeba się naprawdę dobrze przygotować, aby móc w pełni korzystać z walorów tego miejsca. Na początek trzeba zapoznać się z repertuarem, który oferowany jest w najbliższym czasie. Dla początkujących, warto wybrać coś lekkiego, aby nie zrazić się zbytnio muzyką, której jeszcze do końca nie rozumiemy. Zdecydowanie dzieła Mozarta czy Haendela i Czajkowskiego będą odpowiednie. To muzyka, którą kiedyś słyszał każdy, dlatego nasze ucho z pewnością przyjmie ją spokojnie i powoli będziemy mogli wdrażać w życie kolejne etapy zapoznawania się z muzyką w filharmonii.

Zakup biletów

Filharmonia to miejsce dość popularne wśród współczesnego społeczeństwa, dlatego na zakup biletu należy zdecydować się odpowiednio wcześnie. W przeciwnym razie, biletów może zwyczajnie zabraknąć. Można to zrobić zarówno stacjonarnie, w budynku filharmonii, jak i online oraz telefonicznie. Zaletą rezerwacji online jest dostęp do widoku z aktualnym zapewnieniem widowni, dzięki czemu możemy wybrać najlepsze dla siebie dostępne w tej chwili miejsca.

Strój do filharmonii

Filharmonia niczym teatr, wymaga od swoich gości odpowiedniego stroju. Unikajmy codziennych stylizacji jak jeansy i wyciągnięty t-shirt. Niekoniecznie trzeba od razu zakładać balową suknię i garnitur, ale jednak warto postawić na strój odświętny, którego nie nosimy na co dzień, a raczej zakładamy na wyjątkowe okazje.

Zasady panujące w filharmonii

Oczywiście obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia rozmów na Sali. Filharmonia to miejsce sztuki, dlatego należy całym sobą te sztukę poznawać oraz pozwolić innym się nią cieszyć. Na miejsce warto przyjść trochę wcześniej, ponieważ wystarczy krótkie spóźnienie, a nie zostaniemy wpuszczeni na salę. W filharmonii nie toleruje się spóźnień, bez względu na powód. Sala koncertowa zostaje zamknięta w chwili, kiedy zegar wybije godzinę koncertu. Należy jak najszybciej wyciszyć, a najlepiej wyłączyć telefony komórkowe.

Brawa w filharmonii

Według panującej zasadzie, muzycy zostają nagrodzeni brawami dopiero po zakończeniu całego utworu, a nie w małych przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami. Przed wejściem na salę, warto więc zaopatrzyć się w program koncertu, by wiedzieć dokładnie kiedy nastąpi moment oklasków. Można również poczekać i przysłowiowi „iść za tłumem”. Kiedy inni zaczną klaskać, należy się po prostu przyłączyć. Filharmonia to miejsce w którym można spotkać przede wszystkim koneserów i wielbicieli tego rodzaju muzyki. Oni znają niemal na pamięć repertuar koncertów.

Filharmonia w towarzystwie

Koncerty w filharmonii, zwłaszcza te w towarzystwie to zawsze ogromne przeżycie. Nie warto wybierać się tam samemu, a właśnie z kimś kto podzieli nasz entuzjazm. Po koncercie można wymienić się z tą osobą spostrzeżeniami na temat widowiska z uwzględnieniem tego, że każdy może mieć jednak swoje zdanie. Bez względu na to, czy znamy się tego rodzaju muzyce, czy też nie, powinniśmy spróbować poczuć niezwykły klimat filharmonii.