Nauka chodzenia na smyczy to pierwsze wyzwanie w życiu szczeniaka. Niestety, towarzyszący jej stres, często prowadzi do rezygnacji u właścicieli małych czworonogów. Sprawdźmy więc, co warto kupić, by nauka chodzenia „przy pasku” była jak najbardziej efektywna i… bezpieczna.

Obroża, czyli klasyka

Standardowym rozwiązaniem jest oczywiście obroża. Oprócz niewątpliwego uroku, doskonale wpływa na psa, ucząc go bezpiecznego i spokojnego chodzenia na smyczy. Dobra obroża powinna być wykonana z miękkiego i bezpiecznego dla zdrowia zwierzęcia materiału. Tworzywa sztuczne raczej się nie sprawdzą, głównie ze względu na fakt, że szczeniak bardzo często będzie chciał ją gryźć.

Warto też unikać tzw. obroży ciężkiej, która posiada grube, metalowe elementy (np. nity). Może ona doprowadzić do nie tylko do dyskomfortu zwierzęcia, ale również do powstania w obrębie jego kośćca patologicznych zmian i odkształceń.

Kilka słów o szelkach

Szelki to akcesorium stworzone raczej dla psów pociągowych, przystosowanych do przemieszczania dużych obciążeń i posiadających odpowiednią konstrukcję szkieletu. Choć praktycznie każdy sklep zoologiczny ma je na stanie, zawsze warto z nimi uważać.

W przypadku małych piesków (szczeniaków), szelki zwyczajnie się nie sprawdzają. Ze względu na swój kształt i zastosowanie, mogą one doprowadzić do powstania różnych odkształceń w obrębie kręgosłupa i stawów, co dla szczeniaka może mieć istotne znaczenie w kontekście jego dalszego rozwoju. Szelki będą więc lepsze dla większych psów i koniecznie dorosłych, u których prawidłowy kościec zdążył się już uformować.

Bezpieczne szelki? Czemu nie!

Do nauki chodzenia „na pasku”, możemy wykorzystać również szelki o specjalnej konstrukcji. Są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia szczeniąt, gdyż obciążają je podobnie jak tradycyjne obroże, bez wpływu na resztę układu ruchu.

Jak są one skonstruowane? W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań zakłada się je przez głowę zwierzęcia. Dodatkowo, są one zapinane z boku specjalnymi, mocnymi uchwytami, zabezpieczającymi przed wyślizgnięciem się zwierzaka.

Jak chodzić z psem?

Niezależnie od wyboru akcesorium dla naszego pupila, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, które zaowocują szybką i bezpieczną nauką chodzenia na smyczy.

1. Idąc po chodniku, zawsze przemieszczajmy się od strony drogi, zabezpieczając w ten sposób psa przed wpadnięciem pod koła pojazdów.

2. Zwracajmy uwagę na to, czy nasz piesek po prostu się nie dusi.

3. Kierując ruchem psa nie stosujmy zbyt intensywnych ruchów. Nie tylko mogą one doprowadzić do przyduszenia zwierzęcia i zniekształcenia jego kośćca, ale też do wywołania u niego reakcji obronnej przed spacerami.

4. Podczas spacerów nie zapominajmy o kagańcu, zwłaszcza w przypadku większych psów. Nie ograniczajmy ich stosowania wyłącznie do ras niebezpiecznych!

Podsumowując, obroża jest standardowym i bezpiecznym akcesorium, za pomocą którego możemy szybko nauczyć psa chodzić na smyczy. W przypadku szelek, warto postawić na bardziej profesjonalne rozwiązania. W obydwu przypadkach nie zapominajmy o odpowiednim materiale wykonania!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Zoologiczny.sklep.pl