Na widok kolorowych zabawek w sklepie dziecko samo nie wie, na którą z nich się zdecydować. Najchętniej zabrałoby wszystkie ze sobą. Mogłoby się wydawać, że zakup zabawek dla dzieci jest błahostką, ale tak naprawdę to nie jest to łatwe zadanie. Na sklepowych półkach nie brakuje kiepskiej jakości i niekoniecznie bezpiecznych dla dzieci zabawek. Z całą pewnością rodzic nie powinien kierować się jedynie aspektem estetycznym zabawek. Muszą one przede wszystkim posiadać odpowiednie atesty i być bezpieczne podczas użytkowania.

 

Czym kierować się podczas wyboru zabawki dla dziecka?

Najprościej byłoby wejść do sklepu i wziąć pierwszą lepszą zabawkę, gdyż sklepowe półki aż uginają się pod ich naporem, ale niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Po pierwsze zabawka powinna być dopasowana do wieku dziecka. Na nic dziecku zda się zabawka, którą nie będzie w stanie się bawić. W przypadku małych dzieci należy postawić na te kolorowe, różniące się fakturą i wydające przeróżne dźwięki. Zabawki edukacyjne to najlepszy wybór. Nieśmiertelne klocki zawsze będą strzałem w dziesiątkę. Bardzo istotną kwestią jest jednak to, aby podczas kupowania zabawek dla dzieci zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny one posiadać odpowiednie atesty, dzięki czemu rodzic ma pewność, że są one w pełni bezpiecznie, a więc nie zawierają żadnych toksycznych substancji. Równie ważne jest to, aby zabawka nie miała żadnych ostrych krawędzi ani też wystających elementów, przez które dziecko nieświadomie mogłoby wyrządzić sobie krzywdę.

Zaleca się kupować dzieciom stosunkowo lekkie zabawki, które w razie upadku na stopę malucha nie wyrządzą mu krzywdy. Jako, że dzieci uwielbiają bujać się na huśtawkach, zjeżdżać na zjeżdżalni czy też leżeć na leżaku, warto zadbać o to, aby ich konstrukcja była stabilna i solidnie wykonana. Z całą pewnością nie należy kupować zabawek, które podejrzanie pachną czy też odchodzi z nich farba. Z kolei do kąpieli warto zainwestować w piszczące kaczki i wodoodporne książki. Dzięki temu kąpiel przebiegnie bez niepotrzebnych zakłóceń.

Zabawki wspierające rozwój dziecka

Zakup kolejnej zabawki do kolekcji mija się z celem. Każdy zakup powinien być bowiem dobrze przez rodzica przemyślany. Zabawki dla dzieci powinny przede wszystkim pełnić rolę edukacyjną. Zamiast skomplikowanej w obsłudze zabawki czy też mocno rozbudowanego zestawu znacznie lepszym wyborem będzie zakup kredek i bloku rysunkowego, puzzli, kolorowanki czy drewnianych klocków albo strategicznej gry planszowej. Poczucie bezpieczeństwa zapewni dziecku również wierny towarzysz w postaci misia czy też innej przytulanki. Najlepiej jeśli pluszaki będzie wykonany z naturalnych materiałów. Zabawki powinny pobudzać wyobraźnię malca oraz wspomagać jego koordynację wzrokowo-ruchową. W przypadku niemowlaków warto sięgać po grzechotki, maty edukacyjne, plastikowe lusterko i miękką piłeczkę, a dla starszych dzieci poniżej pierwszego roku życia świetną opcją będą zabawki edukacyjne typu książka w twardej okładce i klocki. Zabawki rozwijające wszystkie zmysły dziecka to strzał w dziesiątkę.

Portal Soleibabe.pl wsparł nas merytorycznie.